“Prestijli projelerde her zaman göz önünde bulundurulan bir firmayız”

“İhracat faaliyetlerimizi arttırmak adına bu yıl yeni açılan ATC Air Trade Centre Bakü ofisimize ilave olarak Avrupa’da ikinci uluslararası ofisimizi açmayı hedefliyoruz. Analiz ve tahminlerimize göre 2020 yılı yine oldukça zor bir yıl olacak; ancak buna rağmen sürdürülebilir ve kaliteli bir şekilde faaliyetlerimizi devam ettirmek için; yeni ürünlerin üretilmesine, fabrikamıza ve çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

2019 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz, şirketiniz için nasıl geçti?

2019 aslında çok ilginç bir yıl oldu. Küçülen pazar, sektörel baskı ve tüm zorluklara rağmen, ATC Air Trade Centre olarak; hem fabrikamıza ve makinelerimize hem de çalışanlarımıza ve satış & pazarlama faaliyetlerimize yatırım yapmaya devam ettik. 2019 için hedefimiz, düşüş trendini fırsata dönüştürmekti. Dikkatlice planlanmış stratejimiz ve finansal odağımız sayesinde, bu yıl yatırımlarımızı sürdürmenin yanında ihracat ciromuzu da arttırarak yılı olumlu ve güçlü bir şekilde tamamladık.
Tüm bu pozitif gelişmeler sayesinde yeni ürünler geliştirip, yeni iş fırsatları yarattık ve kalitemizi daha da yüksek standartlara taşıdık. (Klima santrallerimizde Eurovent sertifikamızı “T2/TB2/L1/D1” e yükselttik) Kendi üretimimiz olan ATC Jet Fan’ı (F300/2saat) pazara sunduk.

Sektördeki ana oyuncular yatırımlarını geri çekerken; biz, yeni iş ortaklıkları kurmak ve yatırımlarımızı sürdürmek konusunda kendimizi güvende hissediyoruz. Ayrıca, özellikle uluslararası ölçekte gelecekteki faaliyetlerimizi destekleyecek şekilde zamana ayak uydurmaya da özen gösterdik ve tüm dijital platformlarımızı tamamen yeniledik.

Atılan tüm bu adımların ve benimsediğimiz stratejinin markamızı Türkiye’de olduğu gibi global ölçekte de oldukça güçlü ve rekabetçi bir noktaya taşıyacağına olan inancımız tam.

Şirketinizin 2019 yılında yapmış olduğu yenilikler ve yeni ürünleriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2019 yılında “Mergen” adlı, oldukça yenilikçi olan Isı Geri Kazanım Cihazımızı pazara sunduk ve Mart ayında Almanya’da düzenlenen ISH fuarında sergiledik. Üstün performansı sayesinde (yüksek verimlilik, düşük enerji tüketimi, tak&çalıştır fonksiyonu, kolay kumanda edilebilirlik ve ERP 2018 uyumluluğu) “Mergen” oldukça yoğun ilgi gördü. 2019, daha fazla büyüme ve globalleşme için geleceğin temellerini atma yılıydı. Avrupa ülkelerine (Hollanda, Belçika, Almanya, İngiltere ve İrlanda), Kuzey (Meksika) ve Güney Amerika’ya (Kolombiya), Afrika’ya (Cezayir, Senegal, Nijer, Nijerya) ihracat faaliyeti başlatmamıza yardımcı oldu.

2020 yılı için stratejiniz ve 2020 yılından beklentileriniz nelerdir?

Ana stratejimizi göz önünde bulundurarak, 2019 yılında partnerlik yapmaya başladığımız ortaklarımız ile birlikte özellikle batıdaki 5 ihracat noktasını daha portföyümüze ekleyerek daha da büyümeyi hedefliyoruz. ATC Air Trade Centre’ ın ve ATC markasının oldukça olumlu bir tanınırlığı var. İş ortaklarımızın bu farkındalığını koruyup arttırmaya yoğunlaşacağız. Klima Santrali ve Isı Geri Kazanım cihazlarımızı geliştirmeye devam ederken aynı zamanda yaşamsal öneme sahip olan ve anahtar teslim çözüm sunduğumuz ATC Otopark Havalandırma Sistemlerini tanıtacağız! Ayrıca ihracat faaliyetlerimizi arttırmak adına bu yıl yeni açılan ATC Air Trade Centre Bakü ofisimize ilave olarak Avrupa’da ikinci uluslararası ofisimizi açmayı hedefliyoruz. Analiz ve tahminlerimize göre 2020 yılı yine oldukça zor bir yıl olacak; ancak buna rağmen sürdürülebilir ve kaliteli bir şekilde faaliyetlerimizi devam ettirmek için; yeni ürünlerin üretilmesine, fabrikamıza ve çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Üretim kapasitemizi arttırmak, kaliteye öncelik vermeye devam etmek ve güçlü profesyonelleri yapımıza dahil etmek, gelecekteki hedeflerimizi gerçekleştirmek ve 2020 sonrası için kendimizi konumlandırmak adına öncelik vereceğimiz noktalardır. Stratejimize güveniyoruz ve bu sayede konumumuzu koruyarak daha da güçlendireceğimize inanıyoruz. Bu yıl imza attığımız Ankara’daki muhteşem projemizde de olduğu gibi, prestijli projelerde her zaman göz önünde bulundurulan bir firma olduk, 2020 yılında da öyle olmaya devam edeceğiz.

2020’de uluslararası fuarlara katılmayı planlıyor musunuz?

2019 yılında ISH Frankfurt, The Big Show Oman, AquaTherm Bakü ve elbette ki İstanbul’da düzenlenmiş olan ISK Sodex fuarlarına katıldık. 2020 yılında da ATC markalı ürünlerimizi dünya pazarına tanıtma konusundaki yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Mart ayında Milano’da düzenlenecek olan ve HVAC sektörünün en önemli global etkinliklerinden biri olan Mostra Convegno fuarı, iç mekân konforu için en iyi çözümlerin sentezini simgelemektedir. ATC Air Trade Centre olarak son teknolojilerimizi bu fuarda tanıtacağız ve değerli bilgilerimizi herkesle paylaşıyor olmak bizi son derece mutlu edecektir. 2020 sonrasında ise kanatlarımızı daha da açmayı ve Dubai’deki The Big 5 ve ABD’deki ASHRAE fuarlarına katılmayı planlıyoruz.